خودآسیبی در نوجوانان

برخی از نوجوانان ممکن است خودشان را ناقص کنند تا ارزش های والدین را زیر سوال ببرند و رد کنند. 

خود آسیبی در نوجوانان

خودزنی یا خودآسیبی به این معناست که فرد آگاهانه به بدن خود آسیب برساند و به موجب خودزنی جراحت به بدن وارد شود، به گونه ای که به خودکشی منجر نشود ولی اثر آن باقی بماند.نوجوانی هست که برای احساس آرامش و راحتی، سعی می کند مخفیانه، پوست خود را ببرند، بسوزاند یا بخراشد. این آسیب عمدی ، به این منظور انجام می شود که فرد، بر هیجانات خود غلبه کند.خودکشی با خودزنی متفاوت است.خودکشی یک یا دوبار تکرار می شود ولی خودزنی، بارها و بارها و حتی به صورت روزانه تکرار می شود.هم چنین در خودزنی ،فرد نمی خواهد خود را بکشد بلکه سعی در تخلیه هیجان و جلب توجه دارد.

برخی از انواع خود زنی و خودآزاری در نوجوانان

 1.     حک کردن روی پوست
 2.     خراشیدن پوست
 3.     داغ کردن و سوزاندن
 4.     کندن پوست یا مو
 5.     بریدن
 6.     گاز گرفتن
 7.     کله را کوبیدن
 8.     تاتو کردن
 9.     و پیرسینگ زیاد و سنگین

برخی از نوجوانان ممکن است خودشان را ناقص کنند تا ارزش های والدین را زیر سوال ببرند و رد کنند، شخصیت خود را بیان کنند یا فقط پذیرفته شوند. برخی ممکن است خودزنی انجام دهند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند، آنها میخواهند به دیگران ناامیدبودن و بی ارزش بودن خود را نشان دهند. یا ممکن است دلیل این کار، داشتن افکار خودکشی در ذهنشان باشد. این کودکان ممکن است از مشکلات روانپزشکی جدی مانند افسردگی، روانپزشکی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال دوقطبی رنج ببرند. علاوه بر این، برخی از نوجوانانی که به خود آسیب می رسند ممکن است اختلال شخصیت مرزی را به عنوان بزرگسالان داشته باشند. بعضی از بچه های کوچک ممکن است گاهی اقدامات خودآزاری انجام دهند اما اغلب از این دایره بیرون می روند. کودکان مبتلا به عقب ماندگی ذهنی و / یا اوتیسم و همچنین کودکانی که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند یا رها شده اند نیز ممکن است چنین رفتارهایی نشان دهند.

در مقابل خودزنی چه کنیم ؟

 

ما والدین را تشویق می کنیم که با فرزندان خود در مورد احترام و ارزش گذاردن به بدن خود صحبت کنند. والدین همچنین باید به عنوان الگو برای نوجوانان خود عمل کنند بدون اینکه خود را در معرض آسیب قرار دهند. برخی از راه های مفید برای نوجوانان برای جلوگیری از آسیب رساندن به خود عبارتند از یادگیریِ:

 1. خونسردی خود را حفظ کنید و شتاب زده رفتار نکنید. نوجوانانی که خودزنی می کنند معمولا در معرض خطر مرگ قرارندارند.
 2. رفتارهای نفرت انگیز از خودتان نشان ندهید. کاری نکنید که  در فرزندتان احساس گناه ایجاد شود.
 3. وقتی نوجوانتان علائم خودآزاری دارد، باید از مراکز مشاوره تخصصی و درمانی کمک های لازم را دریافت کنید.
 4. پذیرفتن واقعیت و یافتن راه هایی که لحظه ها را قابل تحمل تر می کنند.
 5. شناسایی احساسات و صحبت کردن درباره آنها به جای اقدام برعلیه آنها.
 6. پرت کردن حواس خود از افکار آسیب رسان (به عنوان مثال، شمردن تا ده، صبر کردن 15 دقیقه ای، تمرین تنفس عمیق، نوشتن درباره افکار، نقاشی کردن، فکر کردن به چیزهای مثبت )
 7. فکر کردن و ارزیابی مزایا و معایب خود آزاری
 8. تسکین دادنِ خود با یک روش مثبت، غیر آسین رسان، تسکین دهنده.
 9. تمرین مدیریت استرس
 10. یادگیری مهارت های اجتماعی بهتر

بعد از خودزنی نوجوان چه کنیم ؟

 1. بیش از حد به آن ها توجه نکنید.این کار باعث تقویت رفتار خودآزاری آنان می شود و تصور می کنند که کار درستی انجام داده اند.
 2. به جای این که فقط به خودآزاری آن ها توجه کنید،وقت خود ونوجوانتان را معطوف شناسایی علت خودزنی کنید.
 3. به نوجوان کمک کنید که روش های دیگر سازش با موقعیت های ناخوشایند را یادبگیرد.این روش ها شامل :صحبت کردن با دوستان،ورزش کردن،نقاشی کردن،انجام فعالیت های هنری،گوش دادن به موسیقی و کمک گرفتن از افراد مشخص است