هرزه خواری (Pica)

روانشناسان از این اصطلاح برای اشاره به خوردن مواد غذایی در حالت خام یا آماده نشده استفاده می کنند

اصطلاح پییکا برای اشاره به افرادی به کار می رود که نوع خاصی از اختلالات خورد و خوراک را دارند که مشخصه اصلی آن, خوردن مواد غیر غذایی است.این رفتار باید حداقل یک ماه طول کشیده باشد. بعضی از موادی که افراد مبتلا به پییکا می خورند عبارتند از:گچ تخته سیاه, گچ دیوار,خاک, سفال, تکه های رنگ که از دیوار یا اشیای دیگر کنده می شوند ,کاغذ, پارچه, شن, مو, پلاستیک, ذغال, حشرات, چوب, سنگریزه, مدفوع حیوانات و در واقع هر چیزی که بتوان در دهان گذاشت. بعضی از روانشناسان از این اصطلاح برای اشاره به خوردن مواد غذایی در حالت خام یا آماده نشده استفاده می کنند، مثل آرد یا سیب زمینی خام, هر چند این مواد غیر غذایی نیستند و غیر غذایی بودن یکی از معیارهای لازم برای اختلال پییکا است. اصطلاح پایکا از کلمه ی لاتین picus  به معنای زاغی (نوعی کلاغ) می آید و اشاره به این دارد که این پرنده هر چه دم دستش می رسد می خورد. این اصطلاح را در فارسی ویار ترجمه کرده اند که مناسب به نظر نمی رسد.استفاده از کلمه Pica  برای اشاره به رفتار غیرعادی در مورد خوردن به 400 سال پیش برمی گردد.احتمالا یک نفر مشغول تماشای زاغ ها بوده و با مشاهده آنها که برای ساختن لانه، گل با خود می برند.احتمال داده که خوراک آنها گل است.از حدود چهارصد سال پیش تا کنون، و در تقریبا همه فرهنگ ها و کشورها، مردم به جویدن و خوردن گل پرداخته اند. محققان علت این موضوع را نمی دانند ولی احتمال می دهند این شایعه که گل می تواند از بدن سم زدایی کند و حاوی بعضی مواد غذایی است در این موضوع نقش داشته باشد.

معیارهای DSM5 برای اختلال پایکا

  1. حداقل یک ماه است که فرد به طور دایم مواد غیرغذایی و بدون ارزش غذایی می خورد.
  2. خوردن مواد غیرغذایی و غیر قابل  هضم با مرحله رشدی فرد مطابقت ندارد.
  3. این رفتار خوردن بخشی از آداب و رسوم فرهنگی یا اجتماعی نیست.
  4. اگر این رفتار در بطن یک اختلال روانی دیگر (مثلا معلولیت ذهنی(اختلال رشد ذهنی), اختلال طیف اوتیسم, اسکیزوفرنی) یا یک وضعیت پزشکی (از جمله حاملگی) روی دهد باید به اندازه کافی شدید و خطرناک باشد تا توصیه شود پزشکان و روانشناسان توجه خاصی به آن داشته باشند.

 DSM5 پیشنهاد می کند که حداقل سن برای اختلال پییکا 2 سال در نظر گرفته شود تا از رفتار عادی کودکان کوچکتر از 2 سال که همه ی اشیا را در دهان می گذارند تفکیک شوند. در این جا باید توجه داشت که اصطلاح مواد غیر غذایی((non-food مخصوصا به کار برده شده است زیرا دیاگتوز پایکا شامل خوردن خوراکی های رژیمی ,که ارزش غذایی بسیار اندکی دارند ,نمی شود. شیوع اختلال پییکا به گزارش  DSM5 نرخ شیوع  پییکا نامعلوم است. در بین افراد مبتلا به معلولیت ذهنی با افزایش شدت معلولیت ذهنی، نرخ شیوع ظاهرا افزایش می یابد.خوردن مواد غیر غذایی ممکن است نسبتا بی خطر یا مرگبار باشد. بنابراین باید فرد دقیقا چه چیزهایی میخورد و آنها را در چه مقادیری می خورد. باید به سمپوتم های جسمی مختلف توجه کرد تا دید خوردن این مواد چه تاثیری در سلامت فرد گذاشته است. وقتی فرد می گوید دل درد دارد یا وقتی به سایر مشکلات معده و روده دچار می شود باید بلافاصله به آن رسیدگی کرد زیرا ممکن است معده و روده های او مسدود شده باشند، آسیب دیده باشند، یا عفونت کرده باشند.

درمان اختلال Pica

بررسی های تشخیص ممکن است شامل آزمایش های خون برای شناسایی کم خونی و اندازه گیری مایعات و الکترولیت ها باشد. تست میزان آهن و روی خون از جمله روش های تشخیص پییکا می باشد.رادیو گرافی شکم ممکن است توصیه گردد .درمان افرادی که به هر علتی به پایکا مبتلا هستند , بسیار پیچیده است و برای درمان بیماری از مجموعه ای از عوامل کمک گرفته می شود,مانند:

  1. رفتار درمانی
  2. ممانعت فیزیکی
  3. برانگیختن بیزاری در فرد نسبت به مصرف مواد غیر غذایی
  4. دارو درمانی
  5. آموزش 
  6. گسترده به فرد در خصوص عوارض و پیامدهای جانبی استفاده از مواد غیر خوراکی

در بیشتر موارد , بیمار به درمان پاسخ مثبت داده و با افزایش سن یا اتمام دوره بارداری , بیماری پایان می پذیرد.